Chybová zpráva

Notice: Undefined index: delta ve funkci theme_colorbox_image_formatter() (řádek: 37 v souboru /home/html/r/rakouska-vina.com/sites/all/modules/colorbox/colorbox.theme.inc).

Weststeiermark

Vinařská oblast: Steiermark
Západní Štýrsko
 
Ale neřekne se mu jinak než Schilcher-land. Je to totiž domov Schilcheru. Z 550 ha plochy je 400 osázeno odrůdou Blauer Wildbacher, ze které se vyrábí růžový Schilcher. Turistický tahák, neuvěřitelný úspěch. Je to regionální víno, jinde se s ním nesetkáte, může být vyrobeno pouze ze100% hroznů této odrůdy a označení původu ho chrání proti nekontrolovanému použití názvu. Jeho komerční úspěch z 80. let vedl k vlně nových výsadeb po celém Štýrsku. Původně poněkud rustikální, venkovské víno s agresivní kyselinou sahající svou historií někam ke starověkým Illyrovům, Keltům a Římanům (první zmínka o této odrůdě sahá někam k 6. stol.). Neustálým zlepšováním kvality se ambiciózní vinaři ve zdejších prudkých kopcích vysápali až na marketingový vrchol. Musíte ten styl přijmout: suché rosé s pěkným ovocem a pikantní kyselinkou, osvěžující, těžko s něčím srovnatelné, je opravdu velmi specifické. Upřímně, chvilku nám trvalo, než jsme jej pochopili. Ale potom… V lepších ročních, když hrozen dobře uzraje (ve výšce 300 až 500 m), vinaři z Blauer Wildbacher vyrábějí i klasické červené, lze se setkat i se sladkými či šumivými variantami, ale rosé je tu těžká klasika.
I půdní podmínky jsou tu specifické, převažují ruly a břidlice. Odrůda není příliš náročná na půdu, vyžaduje pouze teplé půdy, je náchylná na hniloby, zraje pozdě a nepřináší příliš vysoké výnosy. Takzvané Illyrian klima je kombinací vlivu jihovýchodní Evropy a Středomoří s relativně vysokým množstvím srážek. Všechny tyto faktory pomáhají vysvětlit jedinečnost zdejších vín.