Chybová zpráva

Notice: Undefined index: delta ve funkci theme_colorbox_image_formatter() (řádek: 37 v souboru /home/html/r/rakouska-vina.com/sites/all/modules/colorbox/colorbox.theme.inc).

Südsteiermark

Rozloha vinic: 2115 ha (1769 ha bílé, 346 ha červené)
Podíl na celkové ploše vinic v Rakousku: 5%
Nejdůležitější odrůdy: Sauvignon Blanc 20%, Welschriesling 19%, Weißburgunder 13%, Chardonnay/Morillon 9%, Zweigelt 9%

Na ploše kolem 2000 ha se pěstují především bílé odrůdy, nejpopulárnější je, jak jinak, Sauvignon Blanc byť jen se 6% výsadeb, nejvíce je rozšířen Welschriesling (Ryzlink vlašský) s 22 %, prý nejlepší z celého Rakouska. Následují Weissburgunder (Rulandské bílé), Müller-Thurgau, Chardonnay (zde Morillon), Scheurebe, Tramín a Gelber Muscateller, z červených Zweigeltrebe, Blauburger (Rulandské modré) a i zde populární Blauer Wildbacher (15% ploch).
Specifický charakter si zdejší vína odnášejí z toho, čemu říkáme terroir. Zkusme jej popsat. Půda je složená z prahornin, vyskytují se tu kombinace slínů, jílů, písků, vápníku a břidlic. Každá trať je specifická, je jich na těch 2000 ha celkem 1839… Klima: na severu je oblast chráněna Alpami, na severovýchodě a východě sousedí s panonským klimatem a je i součástí illyrského mikroklimatu – slabý kontinentální charakter, teplá léta a středně studené zimy. Vyskytují se tu prudké větry a časté srážky – až 1000 mm! Příkré srázy vinic: kopcovitá krajina, hodně prší, a proto jsou vinice náchylné k erozi. Nestavějí tu však terasy – byla by nižší výtěžnost a nebezpečí plísní, kromě toho půda v terasových vinicích rychleji vysychá a vzhledem k tomu, že hladina spodních vod není tak vysoká jako např. ve Wachau, musí vinaři spoléhat na dešťovou vodu a snažit se ji udržet ve vinohradu co nejdéle. Proto révu převážně sází po řádcích dolů a hustě zatravňují, ve velmi příkrých svazích se však terasovat musí. Mezi jednotlivými kopci se přes den často drží mlha, která, jak nám místní vinaři často opakovali, udržuje teplo a umožňuje to, že vinice mohou být vysázeny relativně velmi vysoko - ve 300 m až 600 m. Např. v údolí Saudsal, ve vinařském středisku Kitzeck, najdeme nejstrměji položené vinice celého Štýrska, víno je tu pěstováno až do výšky 564 m (tzv. horská vína).
         Celá oblast je turisticky velmi přívětivá, můžete se tu nejlépe na kole projet po některé z 8 vinařských cest, ale pozor některé kopce mají opravdu brutální převýšení. Ale ty výhledy, ty vás odmění. Zvlněná krajina je lemována topoly a kaštany a „klapotetzy“ – dřevěná klapající kola by dnes kromě ptáků plašila i turisty, a tak spí… Nejstarší vinná cesta „Südsteierische Weinstrasse“ vede prakticky po hranicích se Slovinskem, které zde má hodně podobný ráz, hustota vinařských a místních skvělých heurige je zde opravdu mimořádná…