Chybová zpráva

Notice: Undefined index: delta ve funkci theme_colorbox_image_formatter() (řádek: 37 v souboru /home/html/r/rakouska-vina.com/sites/all/modules/colorbox/colorbox.theme.inc).

Südoststeiermark

Vinařská oblast: Steiermark
Jihovýchodní Štýrsko

Pro oblast je typická řada malých enkláv vína, především na svazích vyhaslých sopek, což dává krajině její nezaměnitelný ráz. Vulkanické půdy v kombinaci se specifickým mikroklima se promítají do stylu vín, výsledkem je jejich pikantní, minerální charakter. Odrážejí kontrast teplého a suchého panonského klimatu a vlhkého klimatu středomořského. 1600 ha vinic je osázeno především bílými odrůdami, převažuje Welschriesling (Ryzlink vlašský), Morillon (místní název pro Chardonnay), Weissburgunder (Pinot Blanc), Graubungunder (Pinot gris), Gelber Muskateller a Riesling (Ryzlink rýnský), světové pozornosti se těší zejména Tramíny z okolí vinařské obce Klöch, které mají i ochrannou známku "Klöcher Traminer Schutzmarke“. Nám se ale nejvíce líbily místní Sauvignony, které stejně jako ty ze sousedního Jižního Štýrska patří k těm nejlepším ve světě. Z červených tu můžete ochutnat Zweigeltrebe, Saint Lorent (Svatovavřinecké) a Blauburgunder (Pinot Noir).
         Trocha historie. Kdysi to bývala velmi sporná pohraniční oblast, důkazem toho je množství hradů a pevností postavených vysoko na skalách. Dnes Riegersburg, Schloss Kapfenstein a další pozoruhodné rezidence jsou známy svými bohatými kulturními akcemi a spojeny jsou zejména s jídlem a vínem. Časy se trochu změnily.
         Kultivovanou krajinu, vína a místní gastronomii nejlépe zažijete na vinařských stezkách, které vás neomylně provedou tím nejzajímavějším. Vyjma několika velkých majetků jsou místní vinařství často součástí farmy se smíšeným zemědělstvím, jejichž skvělé produkty můžete obdivovat v četných heurige. Nejdůležitější vinařské obce jsou Radkersburg, Feldbach, Gleisdorf, Hartberg, Kapfenstein, Klöch, Riegersburg, Straden, Tieschen a Weiz. Na severu u Hartbergu jsou jedny z nejkrásnějších rakouských vinic ve výšce 650 metrů nad mořem.